Maske ve Dezenfektan Kullanımının Öğretilmesi Projesi: Maskeni Tak Eğitimine Bak

Maske ve Dezenfektan Kullanımının Öğretilmesi Projesi: Maskeni Tak Eğitimine Bak

Proje Başlığı: Maskeni Tak Eğitimine Bak

Projenin Amacı: Ülkemizi ve tüm dünyayı saran koronavirüs salgını sebebiyle farklılaşan eğitim modelimizde mecburi olarak kullandığımız maske ve dezenfektanların bir köy okuluna ulaştırılması, onlara bu dönemde uygulamamız gereken maske, mesafe ve hijyen kurallarının öneminin anlatılması ve eğitim sürecinin sağlıklı şartlarda devamını sağlayarak ilgili birimler aracılığıyla bu hizmeti hedef okulumuza ulaştırmak.

Proje Tanıtımı: Mart ayı itibariyle değişen eğitim sistemimizde önemli bir yer tutan korunma ve hijyen unsuru olan maske ve dezenfektan toplanması amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda gerek sosyal medya aracılığı ile gerekse internet sitemiz üzerinden duyurularımız yapılacaktır. Belirlenen köy okuluna toplanan maske ve dezenfektanlar ulaştırılacaktır. Bilinmelidir ki virüsün bulaşıcı etkisini ancak üç şekilde önleyebiliriz: Maske – Mesafe – Hijyen. Eğitimin sağlıkla devam edeceği okullarımızda tüm öğrencilerimizin korunması, eşit şartlara sahip olması ve hastalanmaması dileğiyle projemizi gerçekleştireceğiz.

Proje ile ilgili istediğiniz destek: Bu etkinlik ile maske ve dezenfektanın önemini belirtiyor ve göndereceğimiz bir paket maskenin hem bizler hem de ulaştıracağımız okul için kıymetli olduğunu belirtmek istiyoruz.

Hibrit eğitim modelinde karantina sebebiyle okula gidilemeyen bir günün dahi çok önemli

olduğunu bilmekteyiz. Sosyoekonomik yetersizlikler sebebiyle bir maskenin kullanım sayısının artması koronavirüse karşı korumadığı gibi başka solunum yolları hastalıklarına karşıda risk oluşturmaktadır. O halde gelin `birlikten kuvvet doğar` diyerek bu konuda hem bir fırsat eşitliği sağlamak hem de bu pandemi döneminde tekrardan hijyenin önemi konusunda bir duyarlılık sağlamak için el ele verip bir maske ile bir öğrencinin bir günlük bu tehlikeli virüsten korunmasına yardımcı olalım. Unutulmamalıdır ki her şeyin başı sağlıktır. Sağlıklı bir ortamda öğrenilen her bilgi geleceğimizin mimarı olan çocuklarımızın ihtiyacı değil bir eğitim hakkıdır.

Proje Ekibindeki kişilerin kısa tanıtımı:

Asuman ULUSOY: Erciyes Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü öğrencisidir. Öğretmenliği sadece okulda değil toplum içerisinde de görevlerini benimseyen biridir. Düşünmeyi sorgulamayı ve öğrenilenlerin uygulanmasını anlamlı bulan Topluma Hizmet Uygulamaları dersi kapsamında da bu yönüne ağırlık veren bir eğitim gönüllüsüdür.

Seda KÖKSAL: Erciyes Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü öğrencisidir.  Öğretmenliği yalnızca ders vermekten ibaret görmeyen öğrenciye her açıdan farkındalık kazandırılması gerektiğine inanan bir öğretmen adayıdır.  Bu nedenle toplumsal bir konu olan bu projede yer almaktadır.

Sümeyye DEMİRKOPARAN: Erciyes Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü öğrencisidir. Öğretmenlik mesleğini bir hizmet, görev ve sorumluluk sahibi olmak, bu hedef doğrultusunda kaliteli nesiller yetiştirmeyi amaçlayarak seçen bir öğretmen adayıdır.

Ömer Faruk DOĞAN: Erciyes Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü öğrencisi. Aynı zamanda sosyolog bir toplum bilimci olarak insanlarla haşir neşir olmayı ve onlara yardım etmeyi sever. Toplumla ilgili konulara duyarlı ve çözülmesi gereken konularda çözüm arayışı içindedir.

Fatmanur TOPAKTAŞ: Erciyes Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü öğrencisi. Hayatta kendi standartları vardır. Çok çalışarak her şeyin başarılabileceğine inanır. Spor yapmayı, müzik dinlemeyi sever. İnsanlara az da olsa faydalı olabilmek, yüzlerinde bir gülümse görmek için çalışır.

Proje ile ilgili iletişim sağlamak için e-posta: asumanulusoyy@gmail.com

Ek: Doğru Maske Kullanımı Nasıl Olmalı?

Koronavirüs salgının ilk görülmeye başladığı günlerde  sadece hastalık belirtisi gösteren kişilerin maske takmasının yeterli olduğu söylenirken, hastalığın yayılması ve belirti göstermeyen taşıyıcıların da ortaya çıkması ile birlikte ortak alanlara giren herkese maske takma zorunluluğu getirilmiştir. Çünkü maske kullanmak solunum yolu enfeksiyonlarına karşı oldukça etkili bir kişisel korunma yöntemidir. Ancak maske kullanımında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Yanlış bir kullanım kişilere faydadan çok zarar getirebilir ve hasta olmasını sağlayabilir. Bu durumu yaşamamak için maske kullanırken aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

Maske Nasıl Takılır?

  • Maskeyi takmadan önce eller en az 20 saniye, su ve normal sabunla yıkanır.
  • Maskenin katlı kısmı dış tarafta kalacak şekilde tutulur.
  • Metal şerit burun köprüsünün üzerine gelecek şekilde takılır. 
  • Maskenin üst tarafındaki metal şerit burun köprüsünün üzerine hafifçe bastırılarak yerleştirilir.

Maske Nasıl Çıkarılır?

  • Maske burun, ağız ve çeneyi içine alan, yoğun kirlenmenin gerçekleştiği ön kısmına dokunulmadan çıkarılmalıdır.
  • Lastikli ise kulak arkasındaki lastiklerden, ipli ise önce ense bölgesindeki alt ipleri, sonra başın arkasındaki üst ipleri çözülerek çıkarılır.
  • Çıkarılan maske lastiklerinden veya iplerinden tutularak, çevreyi ve doğayı kirletmemesi için çöpe atılır ve çöpün sürekli kapalı kalması sağlanır. 
  • Maskeyi çıkardıktan sonra eller en az 20 saniye, su ve normal sabunla yıkanır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s