Türkçemizin Doğru Kullanılabilmesi için Dil Farkındalığı Projesi

Projenin Amacı: Atalarımızdan miras kalan ve bizi biz yapan dilimizin günden güne yabancı kelime ve kalıplara gerek sosyal hayatta gerekse sosyal medya platformlarında maruz kaldığını görüyoruz. Dünyanın en köklü ve zengin dillerinden olan dilimizin anlam varlığını korumak biz Türkçe öğretmenlerinin görevi. Projemizin amacı doğru bilinen dil yanlışlıklarını düzeltmek, dilimize zarar veren kelimelerin yerine yerli kullanımlarını koymak. İnsanlara Türkçeye yönelik farkındalık kazandırarak ana dilimizin güç kaybetmesini elimizden geldiğince engellemek.

Proje Tanıtımı: Pek çoğumuz Türkçe konusunda duyarlı olmaya çalışıyoruz. Konuşurken, yazarken yanlışlar yapmak istemiyoruz; ama kimi zaman yanlış yaptığımızın bile farkına varamıyoruz. Türkçe konusunda gerçekten titizlik gösteren insanlar bile yanlışları yapmaktan kurtulamıyorlar. Edinmedikleri veya eksik edindikleri bilgilerden yararlanmaları mümkün olmuyor. Bunda Türkçe öğrenilirken hassas davranılmamasının; herkesin yanlışlardan yakınırken doğrusunun ortaya konmamış olmamasının payı var. Bu kapsamda ayrı ayrı başlıklar hâlinde toplumun her kesimine hitap eden afişler hazırlayarak öğretmenlerimiz ve sosyal medya aracılığıyla topluma bu afişleri ulaştırmak için bu projeyi hayata geçirmeyi istiyoruz.

Proje ile ilgili istediğiniz destek: Bütün Türkçe öğretmenlerinin bu konuda duyarlı ve hassas olmasını bekliyoruz. Daha çok kitleye ulaşmak bu projenin ‘’dil seferberliği’’ne dönüşmesini sağlayabilir. Bu amaçta bireylerin dili kullanma konusunda önce kendi farkındalıklarını kazanmalarını sonra bizim projemizle diğer bireylere de bu farkındalığı kazandırmalarını istiyoruz. Bu doğrultuda projemize destek olmak isteyenler afişlerimizin birçok kişiye ulaşmasında bize yardımcı olabilirler.

Proje Ekibi:  Beyza OKÇUER, Büşra ARSLAN, Kübra ARSLAN, Şeyma ÇAVUŞ, Zehra KOÇER

Proje ekibindeki kişilerin kısa tanıtımı:

Beyza OKÇUER: Erciyes Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü 3. sınıf öğrencisi. Okumaya, düşünmeye sıkı sıkıya bağlı, kalıcı hedefler için çalışan, anlamayı ve anlatmayı seven, sevgi ile öğretmenliği içinde filizleyen bir öğretmen adayı. Coşku ile mesleğe hazırlanıyor.

Büşra ARSLAN: Erciyes Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü 3.sınıf öğrencisi. Yeni bilgiler edinmekten, kitap okumaktan zevk alan bir öğretmen adayı. Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün “Gelecek gençlerin, gençler ise öğretmenin eseridir.” sözünü benimseyerek geleceğin mimarları arasında bulunmak istemekte.

Kübra ARSLAN: Erciyes Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü 3.sınıf öğrencisi. Meslekteki amacı; öğrencilerine Türkçeyi sevdirmek ve Türkçemizin kurallarını benimsetmek, Türkçeyi bilinçle ve özenle konuşmaya yöneltmek, ana dillerini doğru ve etkili şekilde kullanmalarını sağlamak.

Şeyma ÇAVUŞ: Erciyes Üniversitesi bünyesinde 3.sınıfta öğretmenliğe hazırlanan Türkçe öğretmeni adayı. İdeali; düşünen, sorgulayan, araştıran ve üreten bireyler yetiştirmek. Bu sayede bireyden başlayarak toplumu ve geleceği şekillendirmek.

Zehra KOÇER: Erciyes üniversitesinde Türkçe Öğretmenliği bölümü 3. sınıf öğrencisi. Araştırmayı, gezmeyi, yeni şeyler öğrenmeyi sever. İnsan ilişkilerine önem verir. Daha sevgi dolu bir dünya için çalışmaya hazır.

Proje ile ilgili iletişim sağlamak için e-posta: dilseferberligi@gmail.com

One comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s